а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосветли

поосветлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Осветли малку, донекаде.
Англиски: illuminate
Примери:
Месечината му го поосветли лицето.
2. Објасни, разјасни малку, донекаде.
Англиски: clarify
Употреба: Преносно значење
Примери:
На овој собир сакаме да го поосветлиме токму тоа прашање.
Изведенки
поосветлува несв.
поосветлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи