а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосвести

поосвестат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поврати некому донекаде свест.
Албански: bie në mend, zgjoj
2. Помогне некому да стане донекаде свесен за нешто.
Албански: bie në mend, zgjoj
Примери:
Неговото прашање го поосвести да размисли за својата одлука.
3. (се поосвести) Дојде малку на себеси.
Албански: bie në vehte
Примери:
Му дадоа ладна вода и тој се поосвести.
4. (се поосвести) Стане донекаде свесен за нешто.
Албански: vetëdijsohem
Примери:
Луѓето се поосвестија и не му веруваат веќе.
Изведенки
поосвестува несв.
поосвестуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи