а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосвежи

поосвежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи донекаде свеж.
Англиски: freshen Албански: freskoj
Примери:
Ладната вода го поосвежи.
2. Направи донекаде бодар, врати донекаде сили.
Англиски: freshen Албански: freskoj
Примери:
Пладневниот одмор го поосвежи.
3. Поднови донекаде.
Англиски: redecorate Албански: rinovon
Примери:
Собата ја поосвежи со весели завеси.
4. Поврати донекаде во сеќавањето.
Англиски: brush up Албански: rivihem
Примери:
Таа случајна средба им ги поосвежи спомените од детството.
5. (се поосвежи) Стане донекаде свеж.
Албански: freskoj
Примери:
Дај му малку вода да се поосвежи.
6. (се поосвежи) Стане донекаде бодар.
Англиски: freshen Албански: freskoj
Примери:
Се наспа и се поосвежи.
Изведенки
поосвежува несв.
(се) поосвежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи