а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поопштестви

поопштестват
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да стане општествено, премине во сопственост на општеството.
Англиски: socialize
Примери:
Проблемот треба да се поопштестви, да не се смета само како работа на струката.
Изведенки
поопштествување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК