а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооправи

пооправат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе донекаде во ред, поправи донекаде.
Англиски: repair
Примери:
Таа средба ги пооправи нивните односи.
2. (се пооправи) За време - се подобри, се расчисти, се разведри донекаде.
Англиски: improve
Примери:
Утредента времето се пооправи.
3. (се пооправи) Се оправи, оздрави, закрепне донекаде.
Англиски: strengthen
Примери:
Тој се пооправи од болеста.
Изведенки
1. пооправа несв.
(се) пооправаат
2. пооправува несв.
(се) пооправуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи