а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооправда

пооправдаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оправда малку, донекаде.
Англиски: justify
Примери:
Гледај да ме пооправдаш кај луѓето.
2. (се пооправда) Се оправда малку, донекаде.
Англиски: justify
Изведенки
пооправдува несв.
(се) пооправдуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи