а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооплеска

пооплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оплеска малку, донекаде.
Англиски: slap
2. (се пооплеска) Се оплеска малку, донекаде.
Англиски: slap
Изведенки
пооплескува несв.
(се) пооплескуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи