а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поопие

Види и: опие (св.)
поопијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Опие малку, во мала мера.
Англиски: drink, intoxicate
Употреба: Ретко
2. (се поопие) Се опие малку, во мала мера.
Англиски: drink
Изведенки
поопива несв.
поопиваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи