а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поопече

поопечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Опече, изгори малку, во помал степен.
Англиски: bake, burn
Примери:
Јакото сонце ја поопече.
2. поиспече
Англиски: bake
3. (се поопече) Се опече малку, во помал степен.
Англиски: bake
Изведенки
1. поопечува несв.
(се) поопечуваат
2. поопекува несв.
(се) поопекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи