а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поопадне

поопаднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За лисје, коса, цут - опадне малку.
Англиски: drop
Примери:
Од ветрот лијата поопаднале.
2. Ослаби здравствено, изгуби сила.
Англиски: weaken
Употреба: Преносно значење
Примери:
По извесно време тој поопадна.
3. Опадне, ослабне малку, во помал степен.
Англиски: drop
Употреба: Преносно значење
Примери:
Интересот за неговата книга поопадна.
Изведенки
1. поопаднува несв.
поопаднуваат
2. поопаѓа несв.
поопаѓаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи