а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поолесни

поолеснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Олесни малку, донекаде.
Англиски: relieve Албански: lehtësoj pak
Примери:
Неговата помош му ја поолесни работата.
2. (се поолесни) Ми (ти, му ...) олесни малку, донекаде.
Англиски: ease Албански: lehtësoj
Примери:
Ќе му ја каже маката на побратимот, та белки ќе му се поолесни.
Изведенки
поолеснува несв.
(се) поолеснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи