а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооладни

пооладнат
Вид збор: Глагол, свршен
За чувство - се смали, ослабне малку.
Англиски: cool off
Употреба: Преносно значење
Примери:
По тој разговор нивните односи пооладнија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи