а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поолади

пооладат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Олади, истине малку, до некој степен.
Англиски: cool off Албански: ftohë
Примери:
Ја остави супата да поолади.
2. Олади, освежи малку.
Англиски: freshen Албански: freskoj, ftoh
Примери:
На топлото сонце сладоледот ја поолади.
3. (се поолади) Се олади малку.
Англиски: cool off Албански: freskoj, ftoh
4. (се поолади) Се смири малку.
Англиски: calm down Албански: qetsoj, ftohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се поолади од лутината и сепак се согласи.
Изведенки
пооладува несв.
(се) пооладуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи