а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поолабави

поолабават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане нешто полабаво.
Англиски: untighten Албански: çliroj pak
Примери:
Тој ги поолабави јажињата.
2. Стане малку полабав.
Англиски: untighten Албански: lirohet, çlirohet
Примери:
Врвката што ги држеше очилата и се поолабави и тие свиснаа.
3. (се поолабави) Се олабави малку, во помала мера.
Англиски: relax Албански: lirohet, çlirohet pak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нивните врски се поолабавија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи