а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поожнее

поожнеат
Вид збор: Глагол, свршен
Ожнее, ожние малку, донекаде.
Англиски: reap
Примери:
Ја поожнеавме пченицата.
Изведенки
1. поожнева несв.
поожневаат
2. поожние св.
поожнијат
3. поожнива несв.
поожниваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи