а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооживи

пооживат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане донекаде пожив, подобар.
Англиски: liven up
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со новиот мебел во светли бои просторот пооживе.
2. Направи да биде некој донекаде пожив, да оживее.
Англиски: liven up
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговото појавување на сцена ја пооживи публиката.
Изведенки
пооживува несв.
пооживуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи