а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поожедни

поожеднат
Вид збор: Глагол, свршен
Ожедни малку, донекаде.
Англиски: thirst
Примери:
По извесно време сите поожеднавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи