а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодрасне

поодраснат
Вид збор: Глагол, свршен
Одрасне малку, поизрасне.
Англиски: grow up
Примери:
Децата му поодраснаа и тие ја преземаа работата во дуќанот.
Кога поодрасте, замина на школување во друг град.
Изведенки
1. поодраснува несв.
поодраснуваат
2. поодрасте св.
поодрастат
3. поодрастува несв.
поодрастуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи