а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодолжи

поодолжат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одолжи нешто повеќе од предвиденото.
Англиски: stretch Албански: anuloj, shtyej
Примери:
Тие сакаа да ја поодолжат работата и затоа не се јавуваа.
2. (се поодолжи) Потрае подолго.
Англиски: lengthen Албански: zgjat, anuloj
Примери:
Времето на чекање се поодолжи и тој стана нервозен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи