а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодмори

поодморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одмори некого, нешто малку, некое време.
Англиски: rest Албански: pushoj
Примери:
Застана да ги поодморат коњите.
2. (се поодмори) Се одмори малку, извесно време.
Англиски: rest Албански: pushoj,çlodh
Примери:
Сега ќе се поодмориме, па ќе го продолжиме патот.
Изведенки
1. поодморува несв.
(се) поодморуваат
2. поодмора несв.
(се) поодмораат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи