а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодмине

поодминат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За време - помине, измине.
Англиски: pass Албански: kalon, shkon
Примери:
Ноќта беше веќе доста поодминала кога се вратив дома.
2. Отиде малку подалеку, се оддалечи на определено растојание.
Англиски: distance Албански: shkon më tutje, largohem
Примери:
Тој седнал да отпочине, додека неговите другари поодминале.
Изведенки
поодминува несв.
поодминуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи