а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодмени

поодменат
Вид збор: Глагол, свршен
Одмени, замени малку во работата.
Англиски: replace
Примери:
Дојде ќерката и ја поодмени во месењето.
Изведенки
поодменува несв.
поодменуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи