а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодлепи

поодлепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одлепи малку, во некоја мера.
Албански: shkep pak, çngjes
Примери:
Внимателно ја поодлепи марката на писмото.
2. (се поодлепи) Се одлепи малку, во некоја мера.
Албански: shkep, çngjit
Примери:
Чевлите му се беа поодлепиле кај ѓонот.
Изведенки
поодлепува несв.
(се) поодлепуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи