а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооди

поодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оди малку, некое време.
Албански: ec pak
Примери:
Малку поодија и ги забележаа и другите селани.
2. Се најде некое време во некаква состојба.
Албански: ec, lëviz
Примери:
Пооди некој месец на училиште и потоа се откажа.
3. За механизам - поработи малку, некое време.
Албански: ec, lëvizë
Примери:
Часовникот пооди, па застана.
Изрази
Пооди-поседи - вид килим со многу шарки.
Изведенки
поодува несв.
поодуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи