а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодделно

Вид збор: Прилог
Посебно, одделно од другите, одделно за секого.
Англиски: separately
Примери:
Треба со секого поодделно да разговарам пред состанокот.
Сѐ друго ни е познато на сите, на секого од нас поодделно, и на сите заедно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи