а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодгрне

поодгрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Открие малку.
Албански: shpalos
2. Разгрне земја малку.
Албански: përpush, shploj
Изведенки
поодгрнува несв.
поодгрнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи