а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодврзе

поодврзат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одврзе малку, донекаде.
Англиски: untie Албански: zgjidh pak
2. (се поодврзе) Се одврзе малку, донекаде.
Англиски: relax Албански: zgjidh, çel
Изрази
Го поодврза ќесето - се потроши малку.
Му се поодврза јазикот - се поослободи во зборувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи