а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодвикне

поодвикнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одвикне некого, одучи малку, донекаде.
Албански: largoj shprehi, zvjerdh
2. (се поодвикне) Се одвикне, се одучи, изгуби навика малку, донекаде.
Албански: zvjerdh, humb shprehi
Изведенки
поодвикнува несв.
(се) поодвикнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи