а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодбере

поодберат
Вид збор: Глагол, свршен
1. одбере, избере
Англиски: choose Албански: zgjedh
Примери:
Таа му рече да и поодбере од најубавите јагоди.
2. Разбере, сфати малку, донекаде.
Англиски: comprehend Албански: kuptoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ништо не поодбра од разговорот.
Изведенки
поодбира несв.
поодбираат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи