а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодбегне

поодбегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одбегне, избегне малку, донекаде.
Англиски: distance Албански: ik, largohet
Примери:
Кога се заврте, таа беше веќе поодбегнала.
2. Одбегне, избегне малку, донекаде нешто или некого.
Англиски: avoid Албански: shmang, largoj, menjanoj
Примери:
Кога и да ја видеше, ќе ја поодбегнеше.
Изведенки
поодбегнува несв.
поодбегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи