а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поодамна

Вид збор: Прилог
Од пред многу време, од многу одамна.
Англиски: for a longer period
Примери:
Со него од поодамна се немаме видено.
Тој од поодамна е тука и сигурно ќе знае да ти каже.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи