а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поогрее

поогреат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Огрее, загрее нешто малку, донекаде.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Примери:
Застана до огнот да си ги поогрее рацете.
2. (се поогрее) Се огрее, се загрее малку, донекаде.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Изведенки
поогрева несв.
(се) поогреваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи