а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поограничи

поограничат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ограничи до некој степен.
Англиски: limit Албански: kufizoj
Примери:
Тие настојуваа да го поограничат неговото влијание.
2. (се поограничи) Се ограничи, се огради до некој степен.
Англиски: limit Албански: kufizohem
Примери:
Тогаш реши да се поограничи во своето излагање.
Изведенки
поограничува несв.
(се) поограничуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи