а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооголи

пооголат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оголи нешто во мала мера, донекаде.
Англиски: strip
Примери:
Ветрот ги пооголи дрвјата.
2. Оголи во мала мера, донекаде.
Англиски: strip
Примери:
Ридјето пооголеа.
Изведенки
пооголува несв.
пооголуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи