а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооглода

пооглодаат
Вид збор: Глагол, свршен
Оглода, изгризе нешто во мала мера, донекаде.
Англиски: gnaw
Изведенки
пооглодува несв.
пооглодуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи