а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поогледа

поогледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Огледа нешто до некоја мера.
2. (се поогледа) Се огледа малку, донекаде.
Изведенки
поогледува несв.
(се) поогледуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи