а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поовлажи

поовлажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Овлажи малку, донекаде.
Англиски: moisten
2. (се поовлажи) Се овлажи малку, донекаде.
Англиски: wet
Изведенки
поовлажува несв.
(се) поовлажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи