а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поовладее

поовладеат
Вид збор: Глагол, свршен
Овладее малку, до некој степен.
Англиски: rule
Примери:
Може да се каже дека дури сега го поовладеа јазикот.
Изведенки
поовладува несв.
поовладуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи