а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поовене

поовенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Овене уште повеќе.
Англиски: wilt
2. Овене сѐ со ред, сите до еден.
Англиски: wither
Примери:
поовенати лалиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи