а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообјасни

пообјаснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Објасни донекаде нешто.
Англиски: explain Албански: sqaroj
Примери:
Тој му пообјасни каде треба да го бара решението.
2. (се пообјасни) Се објасни со некого или еден со друг.
Англиски: clarify Албански: qartësoj
Изведенки
пообјаснува несв.
(се) пообјаснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи