а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообѕирнува

пообѕирнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Гледа наоколу со претпазливост.
Примери:
И обајцата се пообѕирнуваат наоколу, некој да не го слуша нивниот разговор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи