а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообрасне

пообраснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обрасне малку, во мала мера.
Примери:
Чекаше тревата да пообрасне, па да ја коси.
2. Обрасне во доволна мера.
Примери:
Дворот беше пообраснат со трева.
Изведенки
1. пообрасте св.
пообрастат
2. пообраснува несв.
пообраснуваат
3. пообрастува несв.
пообрастуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи