а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообразложи

пообразложат
Вид збор: Глагол, свршен
Образложи во некоја мера.
Англиски: explain
Изведенки
1. пообразлага несв.
пообразлагаат
2. пообразложува несв.
пообразложуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи