а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообработи

пообработат
Вид збор: Глагол, свршен
Обработи во некоја мера, обработи повеќе, подобро.
Англиски: deal with
Примери:
Тој го има пообработено тоа прашање.
Изведенки
пообработува несв.
пообратуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи