а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообмисли

пообмислат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обмисли малку повеќе, подобро.
Англиски: reconsider Албански: rishikoj
2. (се пообмисли) Се обмисли подобро.
Англиски: reconsider Албански: mendoj mirë
Примери:
Сета таа работа треба добро да се пообмисли.
Изведенки
пообмислува несв.
(се) пообмислуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи