а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооблече

пооблечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Облече во некоја мера.
Англиски: clothe Албански: vesh deri diku
2. (се пооблече) Се облече во некоја мера.
Англиски: clothe Албански: vishem deri diku
Изведенки
пооблекува несв.
пооблекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи