а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооблегне

пооблегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Облегне, наслони, поткрепи на нешто донекаде.
2. Притисне, потисне нешто (уште) повеќе, подобро.
3. (се пооблегне) Се облегне, се наслони на нешто во некоја мера.
Примери:
Се пооблегнал малку на столот и задремал.
Изведенки
1. пооблега несв.
(се) пооблегаат
2. пооблегнува несв.
(се) пооблегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи