а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооблагне

пооблагнат
Вид збор: Глагол, свршен
За време - стане потопло, затопли.
Англиски: warm up
Примери:
Барем да заснежеше, ќе пооблагнеше малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи