а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообезбеди

пообезбедат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обезбеди во некој степен.
Англиски: secure Албански: pajis, siguroj
2. (се пообезбеди) Се обезбеди во некој степен.
Англиски: secure Албански: siguroj, pajis
Примери:
Треба постепено да се пообезбедат средства за огрев.
Изведенки
пообезбедува несв.
(се) пообезбедуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи