а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понура

(се) понураат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нурка малку, покусо време.
Англиски: dive
2. Скита извесно време.
Англиски: roam
Употреба: Преносно значење
3. Се прикрадува, се вртка извесно време.
Англиски: stalk
Употреба: Преносно значење
Изведенки
понурка св.
(се) понуркаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи